hlavička
Uvodní stránka > Produkty > Tísňový telefon pro seniory > Tísňový telefon pro seniory >

NEO - Speciální tísňový telefonní přístroj pro sociální péči

NEO-Telefon pro seniory a hendikepované

NEO je jeden z nejprodávanějších produktů svého druhu v Evropě.
NEO se dodává společně s 1ks přenosného náramkového tlačítka ATOM.

Slouží k odeslání poplachového hlášení po telefonní lince. Základní verze telefonu NEO komunikuje po pevné telefonní lince. Verze NEO GSM komunikuje pomocí mobilních sítí GSM a je tak vhodná pro byty, kde pevná linka není k dispozici. Verze NEO IP komunikuje po Internetu pomocí VoIP protokolu SIP.

Poplach vyvolaný stiskem poplachového tlačítka na telefonu, nebo náramkového tlačítka ATOM, či pomocí dalších komponentů systému, může být přijat např. na mobilním telefonu, nebo ve specializovaném dispečinku. NEO dokáže komunikovat s většinou zavedených softwarových řešení středisek sociální péče.
NEO obsahuje hlasitý reproduktor a citlivý mikrofon pro komunikaci mezi volajícím a volaným a podsvětlené tlačítko pro vyvolání poplachu. Může postupně volat 4 různá telefonní čísla.
Náramkovým tlačítkem lze také vyzvednout příchozí telefonní hovor, takže senior může Neo používat pro pohodlné vyřízování příchozích volání. Lze také nastavit, že se po určitém počtu zhazvonění hovor automaticky vyzvedne a volající tak může přes Neo do bytu promluvit a poslechnout si, co se v bytě děje. To je velmi vývhodné za siutace, kdy panuje podezření, že senior není v pořádku a nebere telefon.
Přístroj automaticky hlídá stav napájení, telefonní linky a radiového spojení. Obvykle se připojuje paralelně k existujícímu telefonnímu přístroji, podobně jako třeba telefonní záznamník.
Napájení je ze sítě 220/230V se zálohováním interním akumulátorem na dobu 80 hodin.

Příslušenství pro Neo:

 
tísňové tlačítko ATOM jako náramek a přívěsek

ATOM - Náramkový vysílač s nouzovým tlačítkem
Slouží pro přivolání pomoci. Nosí se jako náramkové hodinky nebo zavěšený na krku. Je možné jej použít též jako nástěnné tlačítko pro přivolání pomoci a to např. i ve sprše.
ATOM je napájen Lithiovou baterií s životností 5-10 let.
Je vodotěsné a mechanicky odolné.

HAPA - adaptér pro tísňové tlačítko ATOM

HAPA - Adaptér pro ATOM
Adaptér vyrobený z akrylátového skla, sloužící snadnému stisknutí tlačítka ATOM, pokud by senioři nebo tělesně postižení měli potíže s používáním menšího tlačítka na přístroji. Umožňuje snadno stisknout tlačítko, popřípadě přivolat pomoc např. loktem, hlavou, nebo jinou částí těla.

PIR - bezdrátové infračidlo

PIR - Infračervené bezdrátové čidlo
Čidlo slouží k monitorování pohybu. Na rozdíl od obvyklých čidel však vyhlásí poplach v případě, že v daném místě nebyl dlouho zaznamenán žádný pohyb, což by mohlo znamenat nějaké případné potíže sledované osoby.
Umisťuje se obvykle na místa, kde se předpokládá, že nějaký pohyb musí pravidelně nastat - například na wc, do ložnice apod.
Je napájen  baterií s životností několik let.

bezdrátový detektor plynu GAS

GAS - Detektor plynu
Staří lidé někdy zapomenou vypnout například sporák, či plynovou troubu. V takovém případě hrozí akutní nebezpečí požáru, nebo výbuchu a škody mohou být nedozírné. Toto čidlo jim může zabránit. Je napájen  baterií s životností několik let.

SMOKE - bezdrátový detektor kouře

SMOKE - Detektor kouře
Detekuje a kouř a tím možný požár.
Senioři často usnou se zapálenou cigaretou a ke vzniku požáru je v takovém případě velmi blízko. Je napájen  baterií s životností několik let.

FLOOD - bezdrátový detektor vytopení

FLOOD - Detektor vytopení
Upozorní na vodu na podlaze, pokud například někdo zapomene uzavřít vodovodní kohoutek apod. Je napájen  baterií s životností několik let.

PULL - bezdrátový nástěnný hlásič se šňůrkou

PULL - Nouzový nástěnný hlásič s táhlem
Vhodný pro motnáž například do koupelen a wc. Díky tomu, že šňůrka visí až k podlaze, umožní přivolat pomoc i po pádu na zem. Je napájen  baterií s životností několik let.

INKA - bezdrátový modul s 5 vstupy

INKA - Bezdrátové čidlo pro 5 vstupů
Modul sloužící pro připojení k dalším zařízením a  spínacím kontaktům. Změnu stavu na výstupu těchto zařízení, či sepnutí kontaktu převede na radiový signál, který odešle telefonu Neo.
Obsahuje 5 digitálních vstupů, z toho 2 mohou být použity jako analogové. Umožňuje sledovat stav například dveřních, okenních, nebo jiných kontaktů, výstup lékařských či jiných přístrojů, analogové vstupy mohou sledovat např. hodnotu napětí na výstupu nějakého zařízení.

IOR - bezdrátový modul s 5 vstupy a jedním výstupem

IOR - Bezdrátové čidlo pro 5 vstupů / 1 výstup
Má podobné využití, jako INKA, ale navíc schopnost ovládat (zapnout/vypnout) přes výstup nějaké další zařízení, nebo například zvukovou či světelnou signalizaci.
Obsahuje 5 digitálních vstupů, ai jeden výstup, který může být dálkově aktivován některým z vysílačů (Atom, Inka, PIR, Pull, Gas atd.).

LINK - bezdrátový modul se výstupním relé

LINK - Radiový přijímač se spínacím výstupem
Přijímá radiový signál od 8 přístrojů ATOM nebo INKA a tvoří autonomní řešení pro vyvolání poplachu (nepotřebuje NEO). Na základě přijetí signálu sepne výstup. Výstup může mít časovou, přepínací nebo trvalou charakteristiku.
Využít se může například pro sepnutí dalšího zařízení nebo signalizace (světlo, siréna) na základě stisknutí tlačítka ATOM, nebo aktivace některého ze vstupů INKA.

REPO - opakovač radiového signálu

REPO - Radiový opakovač
Slouží ke zvětšení dosahu vysílačů ATOM a INKA. Přijímá jejich signál a zesílený jej znovu vyšle. Vhodný pro větší objekty. Je nápájen ze síťového adaptéru 230V.

HOME - přenosná kapesní jednotka s displejem

HOME - Kapesní přijímač alarmů s displejem
Přijímá signály z náramků ATOM a dalších vysílacích modulů firmy Neat. Používá se pro upozornění dalších osob v domácnosti popřípadě zdravotnického personálu, který poskytuje pomoc či asistenci přímo na místě - ošetřovatelek apod.

detekční podložka - senzor

SafeBed - Podložka pod matraci detekující vstanutí, nebo pád z postele
Dokáže upozornit na pád z postele, nebo vstanutí - například uprostřed noci.

detekční podložka - senzor

EpilepsyAlarm - podložka pod matraci detekující epileptické křeče
Přivolá automaticky pomoc v případě epileptického záchvatu ve formě tonických křečí.

 

 

 

 

e-shop

NOVINKY
- verze NEO GSM
- verze NEO IP (pro IP telefonii -SIP).

Proč je specializovaný produkt, jako je NEO, pro seniory nejvhodnější:
Většina lidí si myslí, že se dostatečně postarají o své staré rodiče tím, že jim věnují svůj starý vysloužilý mobil, nebo v lepším případě koupí specializovaný mobilní telefon pro seniory.
Toto řešení může být vyhovující, pokud se jedná o seniory velmi dobrém duševním a zdravotním stavu, kteří bez problémů zvládají ovládání mobilního telefonu a riziko pádu, či jiných potíží je jen velmi malé.

Pro seniory, kteří jsou v horším stavu, však toto řešení není vhodné. Tráví většinu svého času v bytě, kde žijí. Nejčastějším rizikem, které jim hrozí, je pád na podlahu, kdy se sami bez pomoci nemohou zvednout. V tu chvíli mobilní telefon bude téměř jistě ležet někde na poličce a nebude v dosahu. Navíc je takový člověk ve stresu a začne panikařit a je nutné mu možnost přivolat pomoc v maximální míře ulehčit. Zdaleka nevhodnějším řešením je náramkové tlačítko, které je v takové situace nejlépe dosažitelné a stačí ho bez velkého přemýšlení stisknout.

Náramkové tlačítko ATOM je dostatečně malé a lehké (váží jen 12 gramů), aby nikoho neobtěžovalo mít ho neustále na ruce. Jen tak je zajištěno, že v okamžiku, kdy to bude potřeba, senior ho bude mít v dosahu.

Náramkové tlačítko je plně vodotěsné, takže ho senior může mít s sebou i v koupelně a sprše, kde uklouznutí a pád na tvrdou zem hrozí nejvíce.

Mobilní telefon je také nutné udržovat v nabitém stavu, na což staří lidé zapomínají. Náramkové tlačítko ATOM má baterii s dobou životnosti zhruba 7 let, takže vůbec není nutné se o to starat.

NEO postupně obvolává 4 různá čísla, dokud se nedovolá. Pokud je tedy první na řadě například v divadle a má ztlumený telefon, nic se neděje.

Neo se připojuje na pevnou telefonní linku, která je zdaleka nejspolehlivějším komunikačním prostředkem. Nedojde kredit, ani baterie, pevná telefonní síť není přetížená, ani když se v sousedství koná rockový koncert, nebo je zrovna velká dopravní zácpa. Pro byty, kde není pevná linka k dispozici, lze použít variantu NEO GSM, výhody pevné linky se ovšem v takovém případě neuplatní.

K telefonu NEO lze připojit další příslušenství, kdy zejména detektor kouře a plynu je v případě seniorů velmi užitečná věc, která může zachránit život i majetek.

Díky tomu, že senior nosí u sebe pouze tísňové tlačítko, které je vodotěsné a dobře odolné proti běžnému namáhání, vydrží toto řešení mnoho let provozu. To se o mobilním telefonu určitě říci nedá - po několika pádech na zem bude nejspíš nenávratně poškozen.

Důležitou složkou celého procesu je možnost hlasitého hovoru mezi seniorem a volaným. Díky funkci hlasitého telefonu umožňuje NEO nahlas promluvit do bytu a zeptat se, co se stalo. Díky citlivému mikrofonu je možné slyšet, co se v bytě děje a komunikovat se seniorem, i když například leží na zemi.

NEO zároveň umožňuje využití místo běžného telefonu pro příchozí hovory. Pokud během vyzvánění stiskne senior náramkové tlačítko, vyzvedne příchozí hovor a může v hlasitém režimu telefonovat, aniž by se zvedl ze svého křesla, nebo lůžka.
 

pdf
prospekt NEO

Pro organizace sociální péče máme pro telefony NEO k dispozici řešení malého call centra, které může přijímat hovory klientů a zobrazit na obrazovce informace o nich (bydliště, zdravotní stav, jaké berou léky, kdo má klíče od bytu apod.)

C3CB
e-shop

spřátelené weby: www.paging.cz , www.pager.cz